Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir?

 Saç ekimi Fiyatları nedir? sorusundan önce Saç Ekimi Hakkında Bilmeniz Gereken Bazı Şeyler var. Sağlıklı saç köklerinin verici alandan alınarak, başın saçlanması istenilen bölgelerine yerleştirilmesi işlemidir. ‘saç dökülmesi sorununun kalıcı çözümü’ olarak ifade edilebilir. Saç ekimi operasyonu ise ; hastane ortamında yapılan mikro cerrahi bir operasyon olarak tanımlanabillmektedir.

Saç ekimi ilk olarak 1930’lu yıllarda Japonya’da uygulanmıştır. Batı dünyasına gelişi ise ilk olarak 1950’li yıllarında olmuştur. Günümüzde 50 yaş üzeri erkeklerin neredeyse %50 ’si saç dökülme sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Dolayısıyla saç ekimi en çok erkekler için uygulanan kozmetik cerrahi işlem olmaktadır. Fakat  saç kaybı, sadece erkeklere özgü bir durum değildir. Birçok kadın da saç kaybı ya da seyrekleşme gibi sorunlar yaşayabilmektedir.

Whatsapp

Detaylı bilgi veya Fiyat almak için mesaj gönderebilirsiniz.

Mesaj Gönder! Hemen Ara!

Saç dökülmesinin çok fazla nedeni bulunmaktadır. Saçlar, ilerleyen yaşlarda dökülebileceği gibi erken yaşlarda da dökülebiliyor ve genetik faktörler bu sorunun altında yatan en önemli nedenlerden bir tanesi olarak biliniyor.

Bunların yanı sıra  ameliyat sonrası oluşan izler ya da yanık gibi sorunlar nedeniyle meydana gelen olumsuz görüntü de saç ekimi cerrahi işlemi uygulanması için yeterli bir neden olarak gösterilebilmektedir.

Saçlar Neden Dökülür?

 • Saç derisi zayıf ya da problemli olabilir, bunun farkına varılmaz ve saç derisi bakımı sağlıklı olarak yapılmazsa erken yaşta saç dökülmeleri ile karşılaşılabilir.
 • Düzensiz ve sağlıksız beslenme şekli de saçların dökülmesinde büyük etkenlerden biridir. Çünkü B12 ve D vitamini eksikliği saçların beslenmesini engeller ve uzun süre saç kökleri beslenemezse saç dökülmesi kaçınılmaz olur.
 • Kozmetik ürünler ve yoğun kimyasal içeren bakım ürünlerinin de fazla kullanılması saç dökülmelerine neden olmaktadır.
 • Depresyon, stres ve diğer psikolojik problemler de saç dökülmesine neden olacak faktörlerdendir.

Saç Ekimi  Nasıl Yapılır?

Belli nedenlerden ötürü oluşan saçsızlık durumunu ortadan kaldırmak ve doğal bir görüntü sunabilmek adına uygulanan mikro cerrahi işlem olan saç ekiminin çok fazla alternatif yöntemi vardır. Saç ekimi için uygun bir yöntemin belirlenmesi saç ekimi yapılacak kişiye uygulanacak tetkikler neticesinde gerçekleştirilecektir.

Saç ekim operasyonu için çok fazla alternatif olsa da  üç temel aşamada gerçekleştirilir;

 1. Saç köklerinin toplanması

Saç kökünün toplanacağı bölge işlem için hazırlandıktan sonra saç kökleri FUE motoru ile tek tek toplanır. Bu esnada köklerin zarar görmemesi çok önemlidir. Greft adı verilen bu köklerin her biri yaklaşık olarak 2-3 kıl içermektedir.

 1. Kanalların açılması

Kanalların, bulunduğu bölgeye göre doğru büyüklükte ve doğru  derinlikte açılması nakledilen saçların çıkma ciddi oranda etkiler. Bunun için ekilecek saç kökü büyüklüğüne ve uzunluğuna göre kanal açılmasına dikkat edilmelidir. Açılan kanalın açısı en doğal görünümün elde edilebilmesi için iyi ayarlanmalıdır.

 1. Köklerin açılan kanallara ekilmesi

Son aşamada toplanan kökler açılan kanallara 40-45 derecelik açılarla tek tek yerleştirilir ve saç ekimi operasyonu tamamlanmış olur.

Saç Ekiminde Kullanılan Teknikler

Günümüzde  saç ekimi yöntemleri tüm dünyada ve Türkiyede başarıyla uygulanmaktadır. Her yöntem hastanın ihtiyacına ve talebine göre özel olarak seçilerek uygulanmaktadır. Hangi yöntemin uygulanacağı yapılan tetkiklerin sonucunda doktorun ve hastanın ortak görüşü ile belirlenecektir.

Fue ve fut yöntemi ana başlıkları altında ele alabileceğimiz yöntemlerin dışında da birçok saç ekimi operasyonu yöntemi karşımıza çıkıyor.

 • Traşsız Fue Saç Ekimi
 • PRP tedavisi
 • Robotik saç ekimi tedavisi
 • Icegraft
 • Dhi Saç Ekimi

Fut Tekniği ile Saç Ekimi

Follicular Unit Transfer, olarak bilinen cerrahi saç ekimi operasyonu, ense bölümünden alınacak olan güçlü saç köklerinin ilgili bölgeye entegre edilmesi durumudur. Ense bölümünde yer alan saçlar, şeritler halinde çıkartılıyor ve alınan saç kökleri parçalara bölünerek özel teknikler yardımı ile saçsız alana yerleştirilmektedir. Enseden alınacak olan köklerin güçlü olması gerekmektedir. Kıl kökleri alındıktan sonra ense bölgesinin enfeksiyon kapmaması için bu bölgeye dikiş atılması gerektiği için hasta iz kalma problemi yaşayabilmektedir.

Fue Tekniği ile Saç Ekimi

Fut yöntemine nazaran fazla hassasiyet gerektiren bir uygulamadır. Bu uygulamada toplu halde saç alımı gibi bir durum söz konusu değildir ve kökler tek tek alınarak nakledilecektir. Saçlar alındıktan sonra 1 mm olarak kesilmelktedir. Cerrahi Operasyon içerisinde yer alan bu detay büyük önem taşımaktadır. Fut tekniğindeki gibi fue tekniğinde de lokal anesteziye başvurulmaktadır. Saç kökleri alınırken de saç ekimi esnasında da anestezi uygulanmaktadır.

Altın Uçlu Fue Tekniği

Fue tekniğinin en özel yöntemleri arasında gösterilen altın uçlu fue tekniğinde tüm cihazların altından üretilmektedir. Bunun  önemli  nedeni altının insan vücudu ile daha uyumlu olmasıdır. Bu uygulamada doğal yapı bozulmamakta ve cilde temas halinde yaşanacak sorunlar da ortadan kaldırılmaktadır. Greftin kalitesini korumaya yardımcı olan bu uygulama, an itibariyle dünyada ve Türkiyede birçok klinikte sorunsuz uygulanmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Fue ile ekim işleminde alım aşaması yine mikro motor sayesinde gerçekleşmekte ve dizim aşaması aynı yapılmaktadır. Tek farklılık, ekim aşamasında yapılacak olan kesilerin altın uçlu cihazlar yardımcı ile yapılmasıyla gerçekleşmektedir.

Long Hair Fue Saç Ekimi

Folikül ünitesi Ekstraksiyon adı ile de bilinen Fue yönteminin sunduğu en önemli artılardan bir tanesi, saçların kesilme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor olmasıdır.Seans başına ekilen greft sayısı değişiklik gösterebilir ve bu da hastaya bağlı olarak değerlendirilecektir. Klasik fue yönteminde 3500 greft en (saç kökü) bahsetmek mümkünken long hair yönteminde 1000 gibi bir sayı karşımıza çıkmaktadır. Klinik ortamda gerçekleştirilen uygulamada anestezi desteği alınıyor ve ağrısız bir operasyon karşımıza çıkıyor.

Choi DHI Yöntemi ile Saç Ekimi

Direct hair implant adı ile de bilinen dhi yöntemi, dikiş izi ya da kesi izi gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Bu uygulamadaki en önemli amaç ise arka kısımdan alınan mikro motor ile alınan greftlerin (köklerin), dışarıda kaldıkları süreyi en aza indirgemek ve güçlü bir hal almalarını sağlamaktır.

Dhi tekniğinde kesi yapılmaz. Kanal oluşumu ise ince uçlu iğneler yardımıyla daha kolay ve profesyonelce gerçekleştirilir.  Köklerin çok sıkı ve aralıksız olarak yerleştirilmesi de bu sayede mümkün hale gelimektedir. 2019 yılından itibaren dhi saç ekimi ön plana çıkmıştır. Bunun nedeni saç ekimi aşamasında herhangi bir kesiyegerek duyulmamasıdır. Ekilen kökler dışarıda beklemek zorunda kalmamaktadır. Diğer ekim yöntemlerine göre daha hızlı şartlarda kökler kalemlere yerleştirilerek saçsız deriye nakledilir.

DHI No Touch Tekniği İle Saç Ekimi

Son dönemin popüler uygulamalarından bir tanesi olan DHI no touch tekniği, kökün canlı kısmına dokunmadan direkt yapılan saç ekimi olarak da tanımlanabilmektedir. Köklerin alınması manuel olarak ya da bir cihaz yardımı ile yapılabilir ve bu bağlamda diğer yöntemlerden farklı değildir.Dhi saç ekimi, diğer saç ekim tedavilerine nazaran doktor ve ekibi için daha yorucu ve  daha zahmetli bir yöntem olması nedeniyle günümüzde bölgesel saç ekimine ihtiyacı olan kişilere uygulanması tercih edilmektedir.

Silit Saç Ekim Tekniği

Köklerin alımı micro fue tekniği kullanılarak gerçekleştiriliyor. Sonra silit adı verilen alet yardımı ile kanal açma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bir sonraki süreç ise saç köklerinin açılan kanallara yerleştirilmesidir. Uygulama esnasında lokal anestezi tercih edilmektedir hem hasta hem de doktor için gayet konforlu bir operasyondur. Fakat an itibariyle birçok klinik bu uygulama için yetersizdir. Başarı oranı yüksek bir uygulama olmasına rağmen personel yetersizliği ve deneyimsizlik nedeniyle çok popüler değildir.

Robotik Saç Ekimi

Saç ekimi tedavisindeki en yeni teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkan robotik saç ekimi, fue tekniği örnek alınarak geliştirilmiş olan özel ve başarılı bir yöntemdir. İngiltere ve Amerika’da uygulandıktan sonra Türkiyede de başarılı olarak uygulanmaya başlanmıştır ancak hali hazırda birçok klinik ve hekimin bu uygulama konusunda yetersiz olduğunu söyleyebiliriz.

Donör alanın kısaltılması ile birlikte süreç başlatılarak köklerin operasyon için 1-3 mm gibi bir uzunluğa sahip olması sağlanır.

Ense bölgesinin sterilize edilmesinden hemen sonra lokal anesteziye başvurulur ve ilgili bölge uyuşturulur. Robotik sistem ayarlamaları yapıldıktan sonra saç köklerinin toplanması işlemine geçiliir ve toplanan kökler, cihazın kendi haznesinde özel olarak biriktirilir. Köklerin toplanmasından sonra saç ekimi manuel olarak yapılır.

Hangi Saç Ekim Yönteminin Hangi Avantajları Vardır?

Fut Tekniği ile Saç Ekiminin Avantajları

 • Saç ekimi tedavisindeki diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında diğer yöntemlerden hızlı bir tedavi süreci barındırdığını görebiliyoruz. Saç kökü nakli tedavisinin sonuçlanması oldukça hızlı ve kolaydır.
 • Fut tekniğinin başka avantajı ise diğer tedavi yöntemlerine de fırsat tanıyor olmasıdır. Bu operasyon neticesinde farklı yöntemler de tercih edilebilir.
 • Saç köklerinin zarar görmesi söz konusu değildir ve en güvenilir yöntemlerden bir tanesidir
 • Ekilen saçların büyüme hızı diğer yöntemlere nazaran bir hayli fazladır. Saçların ekildiği bölgedeki kan akışının hızlı olması bunu sağlmaktadır. Bu özellik fut tekniğini tercih edilir bir hale getiriyor.
 • Operasyon için hazır hale getirilen köklerin, saçın doğal yapısına uygun olması büyük bir avantajdır.
 • Tedavi sonrasında elde edilen görüntü doğal görüntüye en yakın görüntüdür ve fut tekniğini ön plana çıkartan başka önemli nokta da budur.

Fue Tekniği ile Saç Ekiminin Avantajları

 • Greftlerin yer aldığı doku alınmaz yalnızca saç köklerine müdahale edilir. Dokunun alınmaması ekim yöntemini avantajlı hale getiriyor.
 • Fut tekniğinde ilgili bölgeye dikiş atılırken fue tekniğinde dikiş söz konusu değildir böylelikle dikiş izi ile karşı karşıya gelme durumu da ortadan kalkmaktadır. Saç köklerinin alınacağı alanda oluşan sıyrıklar ise çok ama çok küçük sıyrıklardır ve estetik açıdan herhangi bir görünüm problemi yaratmamaktadır.
 • Saç ekiminin yanı sıra bıyık, kaş ve sakal ekimi için de uygulanabilen bir yöntemdir ve çok yönlü olması da bu tedavi yöntemini avantajlı hale getiren unsurlardandır.

Altın Uçlu Fue Tekniğinin Avantajları

 • Saç köklerinin tutunma ve gelişme oranı yüksektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi altın, insan vücuduna uyumludur ve doğal yapıya zarar vermez.
 • Saç köklerinin sağlıklı gelişimi söz konusudur ve kanallarda mikroorganizma oluşma ihtimali de yok denecek kadar azdır.
 • Ekim sonrası ekilen köklerin ve saç ekimi yapılan derinin iyileşme sürecinde de problem yaşanmaz ve süreç diğer tedavi yöntemlerine kıyasla hızlı ve sağlıklıdır.
 • Kızarıklık neticesinde kabuklanma sorunu da yine diğer yöntemlere kıyasla azdır. Mikroparazit oluşumunun az olması da en önemli artı değerler arasındadır.

Long Hair Fue Saç Ekiminin Avantajları

 • Yoğun bir saç görüntüsü elde edilmektedir ve gözle görülür bir değişim söz konusu olacaktır.
 • Saç kesimine gerek duyulmaz böylelikle hastalar sosyal hayatlarına kısa zaman sonra adapte olabillir.
 • Dışarıdan bakıldığında saç ekimi yapıldığı kolay kolay anlaşılamamaktadır.

Choi DHI Yöntemi ile Saç Ekiminin Avantajları

 • Doğal görünüm daha güçlü biçimde gerçekleşir ve bu uygulama sayesinde daha sıkı bir ekim yapmak da mümkündür.
 • Saç köklerinin bekleme sürecine bakıldığında bu sürecin diğer tedavi yöntemlerine kıyasla daha az olduğunu görülmektedir ve bu detay da saç kökü kaybını en aza indirger.
 • Saç köklerinin açısı daha kolay belirlenebilir böylece daha doğal görünüme sahip olunur.
 • İlgili bölgeye direkt olarak ekim yapmak dhi saç ekimi ile mümkündür.

DHI No Touch Tekniği İle Saç Ekiminin Avantajları

 • Saç nakil işlemi daha hızlı ve daha sık gerçekleştirilebilir.
 • Nakil esnasında sağlam saç köklerinin zarar görmemesi ve dış ortamda daha az beklemesi de bu tekniğin en önemli avantajlarındandır.
 • Ekimi yapılan saç köklerinin tutma oranı diğer yöntemlere nazaran daha fazladır.
 • Saç ekimi tedavisi sonrası en ufak bir iz ya da yara görüntüsü olmaz.
 • Donör bölgenin en az zarar gördüğü uygulamalardan bir tanesidir.

Robotik Saç Ekimi Avantajları

 • Dikiş ya da kesi izi yoktur ve tedaviden sonra da görsel açıdan rahatsız edici bir durum ortaya çıkmaz.
 • Doğal gelişim süreci söz konusudur ve doğal saç görüntüsünün elde edilmesi de mümkündür.
 • Donör alanındaki hasar oranı da diğer uygulamalara nazaran daha azdır.

Saç Ekimi Sonrası Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Saç ekiminden sonra gerçekleştirilen hiperbarik oksijen tedavisindeki asıl amaç, saç köklerini oksijen ile buluşturmak ve saçların ilgili bölgede daha güçlü bir şekilde yer edinmesini sağlamaktır. Bu sayede kökler daha hızlı bir şekilde yer edinecek ve böylelikle daha hızlı bir şekilde gelişim kaydedecektir.

Nasıl Uygulanır?

Basınç odalarında gerçekleştirilen uygulama, saçların daha güçlü bir şekilde yerleşmesi ve daha kısa sürede uzama kaydetmesi için önemli tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Basınç odalarındaki basınç oranı 2-3 kat arttırılmaktadır ve hasta burada bekletilmektedir.

Avantajları Nelerdir?

Saç köklerinin güçlenmesine yardımcıdır. Saç köklerinin yerleşiminin daha kolay ve hızlı yapılmasına yardımcı olur. Büyümeyi hızlandırır. Saç ekimi sonrası kabuklanmalar daha hızlı iyileşme kaydeder. Hiçbir dezavantajı bulunmamaktadır.

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Saç ekimi tedavisi sonra 10-15 gün boyunca solaryum, sauna ve yüzme gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Bazı tedavi yöntemlerinde bu süre uzayabilir.
 • 2 hafta boyunca saç kesimi yasaktır ve 2 hafta geçtikten sonra makas yardımı ile saç kesimi yapılabilir. Kuaföre gitmek için ise 5 ay kadar beklemeniz gerekimektedir ve bu sürenin sonunda boyama, saç kesimi, saç bakımı gibi işlemler yapılırken herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır.
 • İki gün boyunca saçlar herhangi sebeple yıkanmamalı ve saçlara hiçbir şekilde su değdirilmemelidir. Bu süre tamamlandıktan sonra yıkamayı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yıkama işlemi sırasında saç köklerine herhangi bir şekilde zarar verilmemeli ve hassas bir şekilde yapılmalıdır. Saç yıkama işleminden tamamlandıktan sonra saçların kurutulması havluyla değil, saç kurutma makinesiyle yapılmalıdır.
 • Kafa bölgesine alınacak darbelerden kaçınılmalıdır. Futbol, basketbol ve voleybol gibi sporlardan uzak durmalı ve 1.5 ay boyunca bu konuda hassasiyet gösterilmelidir.
 • Saç ekimi tedavi sonrasında aspirin kullanmanız tavsiye edilmez en 1 hafta boyunca bu tür ilaçlardan uzak durmanız gerekmektedir.
 • Tedavi sonrasında alkol kullanımı tehlikelidir ve 1-1.5 aylık süre boyunca alkol ve benzeri vücuda zararlı içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.
 • Aşırı sıcak ve soğuk havalar da saç derisine olumsuz etki eder  tedavi sonrası süreçte bu konuda da hassas davranmanız gerekmektedir.

Saç Ekimi Tedavisinin Fiyatları Ne Kadar?

Fiyatlar konusunda net bir bilgi vermek  mümkün değil. Tedavi fiyatları, tercih edilecek yönteme bağlı olarak değişiklik göstermektedir.  Net bilgi edinmek istiyorsanız doktorunuz ile görüşmeniz gerekecektir. Aynı Zaman da

Sağlık bakanlığı ve Rekabet Kurulu yasaları gereğince buradan fiyat veremiyoruz, Bizlere whatsapp, telefon veya form üzerinden ulaşırsanız. Detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

1-Saç Ekiminde En İyi Yöntem Diye Bir Şey Var mıdır?

En iyi yöntem ibaresini tek bir tedavi yöntemi için kullanmak kesinlikle hatalı olacaktır. Bu söylemi en çok karşılayan tedavi yöntemi ise yapılacak tetkikler neticesinde hastaya söylenebilir.

2-Saç Ekimi Uygulamasının Yan Etkileri Var Mı?

Her tedavi yönteminde olduğu gibi saç ekimi tedavisinde de  yan etkiler söz konusu olabilir. Kızarıklık, kabuklanma ve şişme gibi sorunların yanı sıra enfeksiyon riski de mevcuttur. Bu riski en aza indirgemek adına doktorların da büyük sorumluluklar aldıkları görülmektedir.

3-Saç Ekimi Hasta Sağlığı İçin Risk Taşır Mı ?

Saç ekimi tedavisinin genel sağlık sorunlarına yol açmayacağını  belirtmekte fayda var. Hasta takibi doğru ve profesyonel bir şekilde yapıldığı takdirde  sorun yaşamanız pek  mümkün değildir.

4-Ekilen saçlar dökülür mü?

Nakledilen saç kökleri dökülmemeye kodlanmış alandan alındığı için ekildiği alanda da aynı özelliği devam ettirmektedir. Yani ekilen saçlarınız herhangi bir hastalık veya kaza yaşanmadığı sürece ömür boyu sizinle kalacaktır.

5-Bana Uygun Yöntem Nasıl Belirlenir?

Saç dökülmesinin nedenleri tespit edildikten sonra saç kökleri üzerine de bir araştırma yapılmaktadır ve bu tetkikler neticesinde hasta için en uygun tedavi yöntemi belirlenir.

6-Farklı kişilerden saç nakli yapılabilir mi?

Bu bir doku nakli olduğundan henüz dünyada örneği yoktur.

7-Ekilen saçlar doğal görünür mü?

Ekilen saçların doğal görünmesi için operasyonun konusunda uzmanlaşmış doktorlar ve uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Doğru sağlık kuruluşunda deneyimli uzmanlar tarafından yapılan saç ekim operasyonlarında ekim yapıldığı belli olmayacak düzeyde doğallık sağlanabilmektedir.

8-Saç ekimi ne kadar sürer ve Günlük Yaşamıma Ne Zaman Dönebilirim?

Saç ekimi 5-8 saat  sürmektedir.  İşlem sonrası eğer kişi iş ve sosyal çevresinde bu işlemin bilinmesini istemiyorsa yaklaşık 10 günlük bir zamana ihtiyaç vardır. Eğer bu tür bir endişesi yoksa 3 gün içinde günlük hayatına dönebilmektedir.

9-Saç ekimi için belirli bir yaş sınırlaması var mıdır?

İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görünecek hale geldiyse o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun %50 ’sinin altına düşmüş demektir ve saç ekimi yapılabilir.

10-Saç Ekimi Sonrası Hastanede Kalmak Gerekiyor Mu?

Tedavilerin büyük bir kısmı hastanede yatış gerektirmiyor ancak halihazırda yatış gerektiren tedavi yöntemleri de mevcuttur.

11-Saç Ekimi Tehlikeli Bir İşlem Midir?

Saç ekimi tedavisi son dönemlerde çok daha başarılı bir şekilde uygulanmaya devam etmektedir ve yan etkileri de minimum düzeye indirgenmiş durumdadır. Bu tedavinin herhangi bir tehlikesi yoktur ve 60 yaş üstü şeker ve tansiyon hastası kişilerin bile bu tedaviden sorunsuz bir şekilde faydalanabildiğini görüyoruz.

12-Saç Ekim İşleminde Hangi Anestezi Türü Kullanılır?

Konforlu ve daha kolay bir operasyon süreci yaratabilmek adına lokal anesteziye başvuruluyor. Operasyon esnasında herhangi bir şekilde acı ya da ağrı durumu ile karşı karşıya gelmeniz söz konusu değildir. Lokal anestezi etkisini gösterdikten sonra operasyon başlıyor ve hasta bu esnada operasyonu takip edebileceği gibi dilerse kitap okuyabilir ya da televizyon izleyebilir.

İlgili Uygulamalar
Detaylı bilgi ve fiyat için 0533 141 41 31
Whatsapp 0533 141 41 31