Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon tedavisi insan sağlığını ve yaşam kalitesini arttıran bilimsel ve çok etkili olan bir uygulamadır. Ozon tedavisi vücuttaki oksijen seviyesinin artmasını sağlayarak tüm dokuları iyileştirmektedir.

Ozon tedavisi, kişiyi tam anlamıyla tedavi etmek amacıyla uygulanabileceği gibi hastalıklarının tedavi edilmesine yardımcı olmak amacıyla da ozon gazının değişik şekillerde vücuda verilmesi şeklinde tanımlanıp uygulanabilmektedir. İtalya ve Almanya kaynaklı bir tedavidir. Ozon yüksek dozlarda uygulandığında vücuda yarar sağlamak yerine zarar vermektedir bu nedenle medikal ozon tedavisinde saf ozon uygulanmaz; düşük oranda ozon ve büyük oranda oksijen gazıyla karıştırılır. Oksijen içindeki ozonun miktarı ise tedavi edilen hastalığa ve uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir.

Whatsapp

Detaylı bilgi veya Fiyat almak için mesaj gönderebilirsiniz.

Mesaj Gönder! Hemen Ara!

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılabilmektedir?

Oksijen terapisi olarak ta adlandırılan bu tedavi deri hastalıklarına, enfeksiyon hastalıklarına, romatizma rahatsızlıklarına, bel ve boyun fıtıklarına myfosial ağrı olarak bilinen inatçı kas ağrılarına, dolaşım bozukluğu ve kanser hastalarında tamamlayıcı olacak şekilde uygulanabilmektedir.

Bunların dışında diyabet hastalarında ilaç kullanımını en aza indirmek, Kemoterapiden sonra hastada görülebilecek yan etki ve komplikasyonları azaltmak için ve Radyoterapi uygulanan hastalarda oluşabilecek riskleri en aza indirmek ve bazı durumlarda tamamen ortadan kaldırmak için de ozon tedavisine başvurulabilmektedir. Tam liste şeklinde yazacak olursak;

 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi
 • Damar dolaşım bozukluklarının giderilmesi
 • Romatizmal hastalıklar ve fibromiyaljinin kontrolü
 • Bel ve boyun fıtıklarında ağrının azaltılması
 • Diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonların özellikle ayak yaralarının tedavisi
 • İnsülin direncinin azaltılması, metabolik sendrom ve yağlı karaciğerin tedavisi
 • Yara ve yanık tedavileri
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Baş ağrıları, migren
 • Alerjiler
 • Akut viral hepatitler ve herpes (uçuk) tedavisi
 • Tekrarlayan vajinal mantar
 • Kanserde destek tedavi,
 • Ciltte yaşlanmanın geciktirilmesi

Ozon Tedavisinin Zararları Nelerdir?

Ozon tedavisi dokulara ulaşan oksijen miktarını büyük oranda arttırdığı için birçok rahatsızlıkta tercih edilmektedir. Ozon tedavisinin uygulandığı ortamlarda oksijen yanıcı bir madde olduğu için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Tedavinin en önemli riski temiz hava ile kirli hava değişiminin oranda yapılamaması sonucunda plazmalardaki karbondioksit oranının artmasıdır. Bu sorunun ortadan kaldırılması için özellikle akciğer hastalığı bulunan kişilerin tedavilerinde doz ayarlamalarına daha fazla özen gösterilmelidir.

Ayrıca nadir de olsa basınca bağlı olarak orta kulak travma oluşumu, görme sorunu ve nefes alırken ağrı oluşumu ihtimali söz konusudur.

Ozon Tedavisi Çeşitleri Nelerdir?

Majör tedavi, Minör tedavi, torbalama, rektal /vajinal ozon uygulaması şeklinde çeşitlerden oluşmaktadır.

Majör Tedavi: Bu tedavi yönteminde tedavi uygulanacak kişiden 50 ile 200 ml arasında kan alınır sonra belirli bir dozda ozonla karıştırılarak tekrar kişiye enjekte edilir. Genel olarak haftada 2 yada 3 defa en az 10 seans olacak şekilde ayarlanır ve uygulanır. Bu yöntem ana tedavi yöntemi olarak belirlenmiş olup diğer tedavi yöntemleriyle desteklenebilmektedir.

Minör Tedavi: Bu tedavi yönteminde tedavi uygulanacak kişiden 2 ile 5 cc arasında kan alınır ve belirlenen dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilir.

Rektal / Vajinal Ozon Uygulaması: Rektal uygulamada hastanın makat bölgesi vasıtayla ozon uygulanmaktadır. Uygulanacak miktar ise hastanın tetkikleri sonucunda doktor tarafından belirlenecektir. Vajinal Ozon uygulaması ise vajen bölgeden ozonun uygulanması işlemini ifade etmektedir.

Torba Uygulaması: Ayak ve kol gibi organlar özel bir poşet vasıtasıyla kaplanmaktadır. Bu işlemden sonra içeriye doğru ozon verilmektedir. İçeriye verilecek ozon miktarı uygulamayı yapacak doktor tarafından belirlenmektedir.

Ozon Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Hücre yenilenmesini büyük oranda etkileyen ve doğru uygulama ile kısa sürede sonuç almayı sağlayan ozon tedavisi alkol sorunu yaşayan, anemi hastası olan ve pıhtılaşma sorunu yaşayan hastalarda uygulanamamaktadır.

Bunların yanı sıra;

 •  Glukoz 6-Fosfat Dehidrogenaz eksikliği yaşayan kişilerde (Hipertiroidizm ve Favizm hastalığında)
  •    Hipertrikoz hastalığı olanlarda
  •    Ağır kanamalı hastalarda
  •     By-pass operasyonu geçirenlerde ilk 6 ay uygulanmaması gerekir.

Ozon Tedavisi Sonrası Süreç

Ozon tedavisinden sonra hastanın dikkat etmesi gereken noktalar doktor tarafından hastaya bildirilir. Özellikle yan etkileri ve tedavi sonrası süreçteki riskleri yok etmek için doktor tarafından söylenen önerilerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde iyileşme sürecinizi de hızlandırmış olacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Ozon Tedavisi Başka Alternatif Yöntemlerle Beraber Uygulanabilir mi?

Ozon tedavisi tek başına uygulanabildiği gibi hastanın tercihine ve hastanın durumuna bağlı olarak doktorunda onayıyla beraber başka tedavi yöntemleriyle başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

 • Ozon Tedavisinin Fiyatları Neye Göre Belirlenmektedir?

Ozon tedavisi uygulanacak hastanın hastalığına bağlı olarak uygulanacak yöntem ve uygulamayı yapacak hastanenin politikalarına bağlı olarak belirlenmektedir. Tedavi öncesi kesin bilgi için doktorunuzla görüşmeniz en doğru bilgiyi almanızı sağlayacaktır.

 • Ozon Tedavisi Bilimsel midir?

Ozon tedavisi başarı ile uygulanmakta olan bilimsel bir tedavi yöntemidir.

 • Hamilelerin Ozon Tedavisi Yaptırması Uygun mudur?

Genel anlamda uzmanların görüşü hamilelik sırasında bu tedavinin uygulanmaması yönündedir.

 • Ozon Tedavisi Hangi Yaşlarda Yaptırılabilir?

Ozon tedavisinin yapılması için herhangi bir yaş sınırı bulunmamakla beraber çok ciddi problemler yaşanmadıkça 20 li yaşlardan sonra yapılması tavsiye edilmektedir. Uygulama sıklığı ise 40 lı yaşlardan sonra artmaktadır.

İlgili Uygulamalar
Detaylı bilgi ve fiyat için 0545 352 84 59
Whatsapp 0545 352 84 59